Nejnovější informace k vývoji situace na Vlhké: snaha o vytvoření kulturního centra navzdory průtahům pokračuje

Kolektiv Kulturou proti chátrání již rok a půl jedná s městem Brnem o vybudování sociálního a kulturního centra v opuštěných městských prostorách na ulici Vlhká. Po městu chceme jediné: nechte nás formou symbolického pronájmu zprovoznit a smysluplně využívat prostory, které dlouhodobě chátrají a se kterými si stejně nevíte rady. Jsme kolektiv lidí, které zajímá, jak to v jejich městě vypadá a co se zde děje. Nechceme od města žádné dotace, do vzniku centra investujeme svůj volný čas a prostředky.

Minulý týden o naší žádosti jednala Majetková komise Rady města Brna. Přestože jsme městu dodali všechny požadované podklady a přestože neexistují žádné objektivní překážky, proč nezačít na Vlhké něco konečně dělat, na konci minulého týdne jsme dostali informaci, že komise v čele s náměstkyní primátora odpovědnou za majetek Klárou Liptákovou materiál s naší žádostí odložila. Žádost je tak zablokovaná a neposune se dále do Rady města Brna ke schválení, navíc v situaci, kdy opuštěné budovy nemusí další zimu bez oprav přežít. Náměstkyně své zdůvodnění prezentovala již dříve v tisku: kdybychom budovy na Vlhké svépomocí opravili, nemuselo by se nám líbit, až je město bude chtít zbourat.

Přístup náměstkyně Liptákové považujeme za absurdní. Raději nechá nevyužívané městské budovy zchátrat a pak je zbourá, než aby umožnila jejich smysluplné využití obyvateli města. Raději město plné zabedněných rozpadajících se pomníků minulosti než otevřený prostor pro lidi, kteří zde žijí. Namísto oprav, workshopů, infocentra a dalších aktivit tak náměstkyně, která má v gesci i školství a vzdělávání, nechává budovy ležet bez plánu ladem a spadnout. Nové vedení města se snaží působit jako vstřícné a otevřené občanům. Postoj reprezentovaný náměstkyní Liptákovou však svědčí spíše o opaku.

Jedinou významnější kulturně společenskou aktivitou, která je v současnosti v areálu na Vlhké provozována, je užívání drog. Pokud je toto pro paní náměstkyni žádoucí výsledek její politiky, potom gratulujeme. Cíl splněn. My se však se současným stavem smířit nehodláme. Jestliže se politici rozhodují na základě svých předsudků, místo aby odpovědně spravovali majetek města a jeho občanů, pak je něco špatně. Snaha o záchranu Vlhké pro nás tímto nekončí, ale naopak začíná.

Co můžete udělat právě teď, pokud nás chcete podpořit? Vypadá to, že komunikace s občany není právě silnou stránkou paní náměstkyně – naši žádost o schůzku, kde bychom jí vysvětlili své záměry a ona by nám přiblížila svůj postoj, v posledním půlroce odmítla a jednou ignorovala. Zkuste jí napsat, co si myslíte o centru na Vlhké, i vy. Třeba si konečně všimne, jaké město vlastně jeho obyvatelé chtějí: liptakova.klara@brno.cz.