#CekameNaWellness – Prohlášení k happeningu 14. 3.

#CekameNaLazneMěstské lázně v Zábrdovicích dlouhé roky chátrají. Na rekonstrukci se nedaří najít peníze, nepomohly ani dřívější pokusy nabídnout dílo architekta Bohuslava Fuchse k pěstování kaktusů či chovu akvarijních rybiček. Někteří politici ze židenického zastupitelstva však mají řešení. Zařídí nám tam wellness a příležitosti ke sportovnímu vyžití. Protože spolu s nimi věříme, že když si člověk něco hodně přeje, tak se mu to nakonec splní, jdeme dnes do Městských lázní popíjet šampaňské ve vířivce, poválet se v bahenní koupeli a shodit pár kilo v místní posilovně. Anebo je to všechno jinak?

Cílem iniciativy Kulturou proti chátrání je svépomocí oživit část zábrdovických Městských lázní a vytvořit zde prostor pro kulturní, vzdělávací a společenské aktivity. Pro své plány si iniciativa doposud získala podporu řady významných brněnských osobností a sdružení. Využívat podobné dlouhodobě chátrající budovy pro kulturní aktivity je navíc běžnou praxí v řadě evropských měst. Rada města Brna, kterému Městské lázně patří, před měsícem schválila předběžný záměr svěřit budovu iniciativě KpCH do výpůjčky. Nyní se čeká na upřesnění konkrétních podmínek a definitivní schválení Radou.

Dnešním happeningem poukazuje iniciativa KpCH na absurditu odmítavého postoje ze strany části politické reprezentace MČ Židenice, na jejímž území se budova nachází. Ačkoli daní politici slibují komplexní rekonstrukci budovy, která ji má přeměnit na wellness či sportovní centrum, zapomínají dodat, že sehnat potřebné desítky až stovky milionů není v nejbližších letech reálné. Mezitím mají být Lázně podle nich pravděpodobně nadále pomníkem, který si bez zájmu veřejnosti potichu chátrá a nemá pro občany žádné smysluplné využití. KpCH uvítá, pokud v budoucnu dojde ke smysluplné rekonstrukci budovy, ať již to bude za jakýmkoli veřejně prospěšným účelem. Myslíme si však, že během let, které do té doby uplynou, má smysl prostory Lázní oživit kulturními akcemi, přednáškami či výstavami. Zaslouží si to nejen brněnští obyvatelé, ale především budova samotná.