Iniciativa představí možnosti oživení Městských lázní

Brněnský kolektiv Kulturou proti chátrání dlouhodobě poukazuje na množství chátrajících, opuštěných a nevyužívaných budov v městském vlastnictví. Řadu z nich by bylo možné oživit, kdyby tomu nebránily nepochopitelné postupy některých politiků. Happening konaný 9. dubna 2016 od 15 hodin před Městskými lázněmi v Zábrdovicích připomíná, že současné dění okolo této významné funkcionalistické památky je ukázkovým případem.

Cílem iniciativy Kulturou proti chátrání je využít často dlouhá léta opuštěné městské objekty a svépomocí zde vybudovat nezávislé kulturní a sociální centrum – otevřený a dostupný prostor pro řadu aktivit, jako jsou například přednášky, workshopy, výstavy, divadelní představení či knihovna. Letos v únoru se spolek přiblížil svému cíli, když Rada města Brna schválila předběžný záměr dočasně vypůjčit iniciativě část chátrající budovy Městských lázní v Zábrdovicích. Proti se však postavili někteří politici z městské části Brno-Židenice, na jejímž území se Lázně nacházejí. Podle nich by budova Lázní měla nejprve projít nákladnou rekonstrukcí a následně by se pro ni mělo hledat jiné než kulturní využití.

Iniciativa Kulturou proti chátrání nicméně považuje takovouto argumentaci za absurdní: „Uvítáme, když město či městská část pro tuto budovu najdou veřejně prospěšné využití. Je to ostatně samozřejmá součást jejich povinnosti, odpovědně se starat o jim svěřený veřejný majetek. Vadí nám však, když politici či úředníci spřádají bombastické plány, které nemají oporu v realitě, čímž blokují smysluplné využívání opuštěných budov. Například v případě Městských lázní by jistě bylo krásné budovu za desítky až stovky miliónů korun zrekonstruovat. Pokud však městské části chybí realistický plán, jak peníze na rekonstrukci získat, znamenají tyto sliby ve skutečnosti pouze zakonzervování stávajícího stavu. Tím je uzamčená a potichu chátrající budova s obrovským nevyužitým potenciálem,“ uvádí člen kolektivu Jan Šerek.

Podle iniciativy Kulturou proti chátrání se problém neomezuje pouze na zábrdovické Lázně. Opuštěných a uzamčených budov, čekajících na slibované využití, ke kterému však s největší pravděpodobností nikdy nedojde, je podle kolektivu v Brně celá řada. Zkušenosti ze zahraničí přitom ukazují, že řešení může být relativně snadné a všeobecně výhodné. Tam, kde si nedokáží poradit samosprávy a státní správa, sehrávají důležitou roli občanské iniciativy zdola. Právě díky nim mohou opuštěná místa opět získat svůj smysl a začít sloužit veřejnosti.

Happeningem konaným 9. dubna 2016 od 15 hodin před Městskými lázněmi v Zábrdovicích iniciativa Kulturou proti chátrání symbolicky alespoň na pár hodin zezdola oživí veřejný prostor. Návštěvníci si budou moci poslechnout autorské čtení poezie, koncert skupiny Rádobynadoby, nechat si spravit kolo v cyklodílně, vyzkoušet čítárnu či nejrůznější aktivity pro děti.

Plakat_Lazne