Lázeňské odpoledne aneb vyfoťme se ve wellness – 9. dubna

Pojďme na jedno odpoledne v sobotu 9. dubna společně oživit prostor před Městskými lázněmi v Zábrdovicích a vzkázat tak místním politikům, že si zde přejeme nezávislé kulturní, vzdělávací a sociální centrum. Považujeme to za lepší než čekat, až nám zde politici vybudují slibované wellness. Každopádně pro zájemce bude možnost vyfotit se ve wellness připravena již nyní!

Na programu, který budeme postupně aktualizovat, jsouwellness

představení kolektivu KpCH
kapela Rádobynadoby
cyklodílna
autorské čtení Marka Timka
aktivity pro větší i menší děti
Bezpeněžní prostor
Food not bombs

jarmark nápadů
tanec, čítárna … a víc.


Jaký je příběh za plánovaným nezávislým centrem v Lázních?

Městské lázně v Zábrdovicích dlouhé roky chátrají. Na citlivou a plnohodnotnou rekonstrukci se nedaří najít peníze, nepomohly ani dřívější pokusy nabídnout dílo architekta Bohuslava Fuchse k pěstování kaktusů či chovu akvarijních rybiček.

Spolek Kulturou proti chátrání se snaží vytvořit v Městských lázních nezávislé kulturní a sociální centrum, které poskytne zázemí pro workshopy, přednášky, vzdělávací kurzy, divadelní představení, filmové projekce, výstavy, ateliéry, knihovnu či cyklodílnu.

Kolektiv v Brně působí od léta 2013, kdy upozornil na chátrající objekty bývalých technických služeb na ulici Vlhká a představil projekt na jejich oživení. Kvůli zdlouhavým jednáním s městem a nejasnostem ohledně vlastnictví budov na Vlhké se však za rok a půl nepodařilo dohodnout a areál bohužel zchátral do stavu, který dlouhodobější oživení znemožňuje.

Rada města Brna však v únoru 2016 navrhla a schválila záměr dočasně vypůjčit spolku Kulturou proti chátrání jiný objekt, a to část prostor Městských lázní v Zábrdovicích, tzv. Zimní lázně. Cílem kolektivu je vytvořit v těchto prostorách nezávislé sociální a kulturní centrum. Provoz centra může zabránit dalšímu chátrání cenné budovy, než se městu či jinému zájemci podaří sehnat dostatek peněz na citlivou komplexní rekonstrukci. Takové využití bývá běžnou praxí v jiných evropských městech a záměr kolektivu v posledních týdnech podpořila i řada brněnských osobností.

V současné době však nic není rozhodnuto, o projektu má ještě jednou jednat Rada města Brna. Také díky tomu, že další vývoj brzdí negativní postoj některých politiků z židenické radnice, jsme se rozhodli uspořádat před Lázněmi akci, která by mohla alespoň na chvíli a provizorně ukázat, jak by mohlo nezávislé centrum v Lázních vypadat.

 Plakat_Lazne