Výsledky stavebně-historického průzkumu v městských lázních zábrdovice zveřejněny. Jaká jsou doporučení kunsthistoriků?

Zajímá vás, jak by podle doporučení kunsthistoriků mohla vypadat rekonstrukce zimní části zábrdovických Městských lázní? Městská společnost Starez-sport (v jehož představenstvu sedí židenický starosta René Novotný) v červnu zadala Muzeu města Brna zakázku na vypracování tzv. stavebně-historického průzkumu.
Ten měl za cíl zanalyzovat, jak je a není možné s budovou lázní nadále nakládat. Rozsáhlý průzkum, který měl být vyhotoven do tří měsíců (tedy koncem září tohoto roku), vypracovalo Muzeum města Brna a zadavatel i městská část Brno-Židenice mají jeho výsledky již více než měsíc k dispozici. Elaborát je k nahlédnutí v sídle společnosti nebo elektronicky zde.

lazne_Zabrdovice_2lazne_Zabrdovice_1

Po žádných plánech či záměrech na rekonstrukci však zatím není vidu ani slechu. Ještě před několika měsíci přitom židenický starosta a místopředseda představenstva Starez-sport,a.s. René Novotný sliboval plány na rekonstrukci objektu k wellness či sportovním účelům.

Po obdržení výsledků nyní zveřejněného průzkumu mohlo Novotného srdce skutečně zaplesat. Některé věty v kapitole „Doporučení pro obnovu“ totiž působí, jako by je snad napsal či navrhnul sám. Na druhou stranu ovšem vyvstává i jistá rozporuplnost doporučení. Například rekonstrukce na wellness či fitness využití průzkum sice doporučuje, ale zároveň tak trochu i nedoporučuje. Neumožnilo by totiž „zachovat stávající dispozice lázeňských provozů, které však jsou autentické“ (str. 24) v objektu, u kterého se “dispozice a interiéry do současnosti zachovaly az v překvapivě velké míře v intaktni podobě z doby stavby včetně mnoha detailů” (str. 23). Objevují se nicméně i další náměty na využití s Novotného sportovní tematikou. Co byste řekli například na výstavu o brněnském sportu a historii sportovních oddílů? Nebo třeba na takový sportovní bar, pravidelné vyhlašování soutěže sportovec roku či sportovní PR akce?

Nepopiratelným závěrem autorů však je, že jakékoli využití objektu, při kterém nedojde k ohrožení chráněných kulturně-historických hodnot, je možné. Přesně takové využití a znovuzpřístupnění objektu kolektiv Kulturou proti chátrání dlouhodobě nabízí a prosazuje než se najdou finance ke komplexní opravě či rekonstrukci. Jsme proto upřímně zvědavi, s jakými návrhy přijde městská část, jenž by vyhovovaly průzkumu a naopak jim odporoval záměr Iniciativy KPCH. A zejména jsme zvědavi, kdy se v budově po letech chátrání opět začne něco dít a chátrající budova ožije pro veřejnost. Bylo by ostudou, kdyby městská část, která se k rekonstrukci objektu pro lázeňské účely často hlásila, či město vůči Městským lázním i po provedení stavebně-historického průzkumu hrály mrtvého brouka.

Více informací o dění okolo Městských lázní naleznete např. zde.

lazne_Zabrdovice_3

Publikováno v KpCH